16. 7. Luboš

Zítra: Martina
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Obce mikroregionu > Záběštní Lhota

Záběštní Lhota

Obec Zábeštní Lhota leží 12km od okresního města Přerova  na výšině. Je obklopena ze všech stran lesem.

Lhotský katastr měří 148 ha. Obec leží ve výšce 293 m nad mořem.Obec Zábeštní Lhota patří mezi starší osady. První zprávy o ní jsou v zemských deskách  olomouckých  knih z r. 1397. Název je zřejmě odvozen od názvu mlýna, který leží na cestě od Penčic a patří též k Zábeštní Lhotě.Mlýn se jmenuje "Bešť" a obec leží za Beštěm, takže Zábeštní Lhota.

Oficiální stránky http://www.zabestnilhota.cz/

Obecní úřad sídlí v budově č. 13 v horní části obce. V této budově je obchod smíšeného zboží a požární zbrojnice. U budovy OÚ stojí stará lípa uznaná jako památný strom,  její stáří se odhaduje na 300 let. Je součásti života v obci. Obec oslavila v roce 1997 malými oslavami v době hodů  - 600 let od jejího založení.
Významnou stavbou v dolní části obce je kaple zasvěcena "Na nebe vzetí Panny Marie" s věžními hodinami, a dále pamětní deska k uctění památky obětí padlých v 1.světové válce. V lese, směrem k Penčicím je památník padlých ve 2.světové válce.
Obec Zábeštní Lhota se odtrhla od střediskové obce Prosenice a osamostatnila se v roce 1990. Nyní pracuje v obci 5 členné zastupitelstvo obce.
Obecní úřad má jednu zaměstnankyni p.účetní OÚ zaměstnanou na částečný úvazek.obecni úřad Zábeštní lhota

Úřední hodiny jsou v pátek od 16.00 hod. do 18.00 hodin. V této budově je také obchod smíšeného zboží, požární zbrojnice a knihovna. Výpůjční doba v knihovně je v pátek od 15.00 hod. do 17.00 hodin. Ve výpůjčkách jsme na 1.místě v okrese Přerov. V obci nejsou žádné obecní byty, ani byty jiných organizací. Zástavba v obci je tvořena rodinnými domy k bydlení a některé slouží jen k rekreačním účelům.Je zde 63 obytných domů a 150 obyvatel trvale žijících, a 33 rekreačních chat.

Doprava je zde omezena. Linka ČSAD Zábeštní Lhota - Přerov byla omezena a sloučena s linkou Velký Újezd. V dopoledních hodinách je doprava nejvíce omezena. Autobus do Přerova je de v 7.00 hodin a potom až ve 13,00 hodin a dále v 15.10 hod. odjíždí do Přerova a potom až ve 21.05 hodin. Základní dopravní obslužnost je zajištěna. Občané využívají také linky Přerov - Tršice  do Penčic.

V naší obci není škola ani mateřská školka. Děti dojíždějí do školy do Prosenic, kde je základní škola od 1.-5. třídy a potom přecházejí do Přerova. Do školky dojíždějí do Buku.

Jedinou organizací, která pracuje v obci je SDH, která byla založena již v r.1933. Členové SDH se účastní soutěží , dodržují zvyk vodění medvěda - Ostatky, pořádají hodovou zábavu.

V obci byla v 80. letech dokončena kanalizace se 2 biologickými rybníky.